Test filtračných kanvíc na vodu

Oplatí sa kúpiť filtračnú kanvicu na vodu?

Stačí na filtrovanie bežná filtračná kanvica na vodu? Pozrite si test filtračných kanvíc a ich schopnosť odstrániť z vody hliník, arzén, kadmium, ortuť, olovo, meď, stroncium, cézium a urán.

VýrobcaHliníkArzénKadmiumOrtuťOlovo
Seychelle+27,9 %-78,4 %-38,7 %-99,6 %-72,0 %
Mavea+8,1 %-18,6 %-15,3 %-85,0 %-23,4 %
Brita+33,9 %-12,1 %-9,5 %-74,6 %-14,1 %
MeďStronciumCéziumUrán
Seychelle-39,9 %-30,2 %-27,8 %-43,2 %
Mavea-18,8 %-2,4 %-9,2 %-22,7 %
Brita-8,6 %-3,6 %-6,6 %-10,0 %

Prečo je pri obsahu hliníku uvedený znak plus a pri iných prvkoch mínus? Množstvo hliníku sa v „prefiltrovanej“ vode po každom jednom použití filtračnej kanvice zvyšovalo. Nie len, že ani jedna filtračná kanvica hliník z vody neodstraňuje, ešte ho do vody pridáva pri každom pretečení cez filter.

Brita Maxtra filtračná náplň, patróna

Brita Maxtra filtračná patróna, náplň

Test filtračných kanvíc na vodu prebiehal v laboratóriu na ICP-MS zariadeniach. Zariadenia ICP-MS použité pre zistenie prvkov sú presnejšie a citlivejšie než bežne používané ICP-OES. Laboratórium má certifikát ISO 17025.

Skúmala sa schopnosť filtračných patrón odstrániť ťažké kovy a radioaktívne izotopy. Odstránenie fluóru nebolo možné otestovať, nakoľko je príliš reaktívny a vytvára väzby prakticky so všetkým, s čím príde do kontaktu. Práve preto, by ste ho nemali používať v zubných pastách ani v ústnych vodách.

Brita Maxtra filtračná patróna, náplň filtračnej kanvice na vodu

Náplň filtračnej kanvice na vodu

Hliník

Odstránenie hliníka z vody pomocou filtračnej kanvice je neúčinné. Navyše sa jeho množstvo s každým ďalším prefiltrovaním zvyšovalo. Pri filtračnej kanvici Brita až o 33,9 %.

To značí, že filtračné médium vo vnútri filtračnej patróny obsahuje hliník a malé množstvo hliníka pri každom pretečení do vody unikne.
Opätovné naliatie „prefiltrovanej“ vody späť do kanvice množstvo hliníka stále viac a viac navyšuje.

Brita Maxtra filtračná patróna obsah náplne

Filtračné médium Brita Maxtra

Príklad: Ak prvotný obsah hliníka vo vode je 1 mg/l, po prvom pretečení takejto vody kanvicou sa obsah hliníka zvýši na 1,339 mg/l. Ak takúto vodu opäť nalejete do filtračnej kanvice, voda na výstupe bude obsahovať 1,79 mg hliníka na 1 liter. Zvýšenie už takmer o 80 %.

Arzén

Arzén úspešne odstraňuje iba filter v kanvici Seychelle a to až o 78,4 %. Filtračná kanvica Mavea o 18,6 % a Brita o najslabších 12,1 %.

Kadmium

Najmenšie množstvo kadmia (6,6 %) odstránila filtračná kanvica Brita podobne ako Mavea (9,2 %). Kanvica značky Seychelle s 27,8 % síce filtruje 3 krát viac než konkurencia, no vzhľadom na cenu kanvice, náhradných náplní a jej nedostupnosť na našom trhu, by výsledok mohol byť aj lepší. Propagačné materiály uvádzajú podstatne vyššie hodnoty filtrácie.

Ortuť

Ortuť ako extrémne jedovatý ťažký kov, ktorý je veľmi dôležité vyfiltrovať z každého pohára vody. Aj mikrogramy ortuti dokážu ublížiť, spôsobuje poškodenie mozgu, obličiek a reprodukčných orgánov. Našťastie všetky filtračné kanvice odstránili veľkú časť zo všetkých testovacích vzorkov. Od 99,6 % pri kanvici Seychelle až po 74,6 % u Brita. Mavea drží stred s 85,0 %.

Olovo

Olovo sa môže nachádzať v starých vodovodných trubkách, či ich spojoch. Filtračná kanvica Brita ho odstraňuje len 14,1 %, 5 krát menej než kanvica Seychelle.

Meď

Odstránenie medi z vody použitím filtračnej kanvice bolo v rozsahu od 39,9 % u Seychelle až po slabých 8,6 % v prípade kanvice Brita.

Stroncium

V nerádioaktívnej forme je stroncium dôležitý stavebný prvok kostí spolu s vápnikom. Filtračné kanvice ho odstránili minimálne množstvo, čo môže byť aj výhodou. Za predpokladu, že si nebudete filtrovať vodu napríklad z Japonska.

Cézium

Odstránenie Cézia je dôležité vzhľadom na katastrofu vo Fukushime a radioaktívny spad prvku Cézium-137. Seychelle filtruje 27,8 %, Brita 6,6 %.

Urán

Kanvica Seychelle znižuje množsto uránu vo vode takmer o polovicu. Brita len o 14 %.

Filtračná kanvica na vodu – má to vôbec význam?

Je až šokujúce, ako málo účinné sú filtračné kanvice pri odstraňovaní ťažkých kovov. Jediný prvok, ktorý dokážu kanvice úspešne vyfiltrovať je ortuť. No zvyšovanie množstva hliníka v každom jednom pohári prefiltrovanej vody je závažný problém, nakoľko hliník má veľmi škodlivý vplyv na náš organizmus a konzumujeme ho už prakticky vo všetkom, dokonca aj v prášku do pečiva. Preto môžeme filtračné kanvice odporúčať, len ako štýlový doplnok pre odstránenie zápachu z vody a vylepšenie jej chuťových vlastností. Kvalitnú bezpečnú čistú vodu z filtračnej kanvice určite nečakajte.

Ak chcete piť naozaj čistú vodu z ktorej sú odstránené úplne všetky ťažké kovy, vrátane organických prvkov, pesticídov, liekov, hormónov, radioaktívnych prvkov atď. tak je nutné použiť molekulárnu membránu ako využíva reverzná osmóza alebo vodu predestilovať.

Pri destilácii je však nutné prihliadať na možnosť odparenia a následného opätovného skondenzovania organických zlúčenín, takže ani destilácia nemusí odstrániť úplne všetko zlé, čo sa vo vode môže nachádzať. To platí obzvlášť v prípade, pokiaľ je použitý lacný destilátor, vyrobený z materiálov pochybnej kvality. Preto majú bežné domáce destilátory na výstupe uhlíkový filter, ten by bol predsa úplne zbytočný, ak by destilácia bola 100 % metóda na vyčistenie vody.

6 komentárov na Oplatí sa kúpiť filtračnú kanvicu na vodu?

  1. používala som brita kanvicu a aby som si bola istá že to poriadne prečistí tak som vodu prelievala cez kanvicu na viac krát :-( to som si pekne nabehla

  2. ja som zacala pouzivat fil. kanvicu len nedavno ale vysledky vidim. necakala som ze to moze mat taky dopad.

  3. bolo mi jasne ze to neodstrani uplne vsetko, ale voda je po nom chutnejsia, aj deti mi ju konecne piju, v nasom regione zial dobra nieje, takze aspon nieco pomoze

  4. ja som si kupovala kanvicu od oravy, porovnat su s inymi neviem ale co vidim na tejto som spokojna, filtrujem vodu aj ked ju davam do rychlovarnej kanvice, a je vzdy prichystana aj pre nas, s tym ze deti maju radi sladku take si ju davaju so sirupom

  5. musim povedat ze u mna sa kanvica osvadcila, mame vodu ktora je biela ked ju pustime do pohara, takze to bolo dobre riesenie

  6. My sme dona mysleli ze Brita je aj na odvapnenie (to znamena odstranenie vapnika Ca z vody). Je to tak, neviete niekto?