Reverzná osmóza vs destilácia

Reverzná osmóza vs destilácia – čo je lepšie?

Reverzná osmóza vs destilácia, čo je lepšie z pohľadu bežného človeka, ktorý chce piť čistú a zdravú vodu?

Reverzná osmóza vs destilácia
Principiálne sú oba postupy, reverzná osmóza aj destilácia, inšpirované prírodou. Reverzná osmóza je postup vyvinutý na základe osmózy vo vnútri buniek živých organizmov, zatiaľ čo destilácia je bežne sa vyskytujúci jav všade okolo nás. Voda v prírode neustále mení svoje skupenstvo, odparuje sa a po ochladení dopadá späť na zem v podobe dažďov.

Destilácia

Destilácia v podobe odparovania vody a následnej kondenzácie je však proces veľmi energetický náročný.
Solárny destilátor
Priviesť vodu do varu a bod varu udržiavať niekoľko hodín nie je v našich zemepisných šírkach jednoduchá záležitosť. V tropických krajinách to solárny ohrev zabezpečiť dokáže, no vyžaduje to náročnú obsluhu a pre domáce podmienky je takáto destilácia príliš zložitá. Nehovoriac o tom, že paru je nutné následne prudko schladiť aby sme vodu naozaj získali a aby nám iba bez úžitku neunikla do ovzdušia.

Destilácia je výborná metóda čistenia vody. Ale energetická náročnosť je zvlášť v dnešnej dobe úspor a šetrenia veľkým problémom.

Domáci destilátorPre domácnosti je bežne dostupný destilátor čínskej výroby. Jeho cena môže kolísať od 150 do 300€. Má vcelku vysokú spotrebu elektrickej energie – 800W až 1200W pre výkonnejšie verzie.

Prevádzka destilátora nie je záležitosť pár minút ako u varnej kanvice. Na výrobu jedného litra destilovanej vody je potrebná jedna hodina prevádzky. Tu už destilátor v súboji reverzná osmóza vs destilácia stráca bod, pretože na 4 litre vody musí takýto destilátor bežať a hriať nepretržite celé 4 hodiny.

No aj napriek tomu je výsledná destilovaná voda lacnejšia, než balená voda z obchodov.

Žiaľ veľa predajcov domácich destilátorov zamlčuje dôležité fakty.

Napríklad, že produkcia domáceho destilátora je ovplyvnená teplotou okolia. Ak je príliš teplo, produkcia klesá. Pri letných vonkajších teplotách okolo 30°C už sa destilátor natoľko prehrieva, že vyrobí za 4 hodiny len 2 až 2,5l vody – tj. polovicu bežnej dávky.

Tu už súboj reverzná osmóza vs destilácia postráda zmysel. Veď pri správnom pitnom režime v letných mesiach 2,5 litra vody horko ťažko vystačí jednému človeku na celý deň. Pre výrobu čistej vody pre dvoch ľudí, už musí destilátor pracovať nepretržite 8 hodín. Po 4 hodinách doplniť vodu a opäť ho zapnúť na ďalšie 4 hodiny.

Najlepšie, aby bol v čase prevádzky destilačného prístroja niekto na blízku. Nechávať vriaci čínsky prístroj neválnej kvality pravidelne každý deň niekoľko hodín bez dozoru v prázdnom byte/dome, je zjednodušene povedané hazard.

Destilačný prístroj má termostat, ten vypne tepelnú špirálu po odparení všetkej vody. Niekoľko rokov to môže fungovať bez problémov, stačí aby automatické vypnutie zlyhalo len raz.

Pleseň na stenePoviete si, také teplo nie je často a ja budem destilovať v garáži kde je chladno celý rok. Problém je, že za nízkych teplôt vyvstáva iný problém. Para vychádzajúca z destilátora dokáže pri nižších teplotách značne potrápiť okolité steny a okná. Pri každodennej destilácii môže voda začať kondenzovať všade naokolo. Pri nedostatočnom vetraní sa v miestnosti s destilátorom skôr či neskôr objavia plesne.

Reverzná osmóza

Reverzná osmóza všetky tieto problémy eliminuje. Kedysi bola limitovaná veľmi vysokou cenou. Pokrok vo výrobe filtrov a membrán však zrazil cenu na minimum.

Reverzná osmóza 5-stupňováReverzná osmóza vs destilácia vychádza jasne v prospech reverznej osmózy. Tá na svoju prevádzku nepotrebuje žiadnu energiu, len vodovodné potrubie s potrebným tlakom. V prípade, že dostatočný tlak v potrubí nemáme, dá sa použiť pomocné čerpadlo. No pomocné čerpadlo reverznej osmózy nie je podmienka funkčnosti, je to len doplnok. Celá reverzná osmóza sa jednorazovo nainštaluje pod umývadlo a ďalšie použitie spočíva už len v tom, že otočíme kohútikom a čistá zdravá voda zbavená škodlivín nám tečie rovno do pohára.

10 komentárov na Reverzná osmóza vs destilácia – čo je lepšie?

 1. Ale je dobry aj destilator mam ho a vzdy lepsie nez nic. Keby ste videli ten humus co zoskrabujem z nadoby tak by vam vypadli oci. A to tam nedavam ziadnu hnusnu vodu davam destilovat len vodu z vodovodu.

 2. Tiež som kedysi veril tomu, čo ma učili v škole, že destilovaná voda zabíja. Podľa tých teórií by som tu už cca 5 rokov nemal ani byť.

  Ohľadom vody som prešiel už všetkým, od filtračnej kanvice, cez premrazovanie minerálov, destilátor, až som skončil u reverznej osmózy. A už by som nešiel späť. Nie je to ani tak veľká investícia ako sa môže na prvý pohľad zdať, ak zvážiš aké lacné sú filtre, koľko vydržia a ako je to energeticky nenáročná metóda.

  Hlavne sa nenechať strhnúť rečami dílerov, že k osmóze potrebuješ aj remineralizátor, tlakovú nádobu, čerpadlo a UV lampy atď. To sú len triky ako navýšiť cenu sústavy na cca 800-1000 eur. Ak je to mestská voda a má dostatočný tlak, tak bohate stačí 3 stupňová filtrácia, jeden predfilter, jeden uhlíkový, druhý predfilter na ochranu membrány a za to membránu osmózy. S takouto sadou sa zmestíš do 150-200e a následne ťa bude čistá zdravá voda stáť cca 20-30e raz za pol roka, čo je cena za jednu sadu nových filtrov. Na výstupe už nič netreba, ani uhlíkový filter a remineralizátor vôbec nie. Aký to má význam vodu si vyčistiť a následne ju znova zaprasiť? Keby si videl aké hnusné mám predfiltre z mestskej pitnej vody po pol roku používania, tak nebudeš chápať.

  Jediná zmena, čo som musel urobiť je, že takúto vodu nikdy neskladujem v plaste. Kúpil som perfektné 3dcl sklenné flašky s minerálkou Perrier a vodu si nosím v nich.

  Inak destilovaná voda je chuťovo nič moc, pokiaľ ju následne neschladíš, nedáš zamraziť a potom nenecháš roztopiť. Lenže v čom ju dať zamraziť, z plastu taká voda vytiahne bordel, v skle to nie je možné lebo praskne a titánové nádoby sú drahé jak sviň.

  • vďaka pomohli ste mi

  • Zdravím Jarino,
   píšeš to presne tak, ako to vnímam a cítim aj ja. A viem Ťa poprosiť o konkrétny typ, prípadne predajcu?
   Ďakujem a žime zdravo.
   Feri z Levíc

  • Tak toto su cenne pripomienky, fakt vdaka za ne, pretoze toto by som sa nedozvedela od vyrobcu akehokolvek pristroja na cistenie vody!!!!
   Bola by som Vam vdacna za Vas pohlad na ionizovanu vodu a jej opodstatnenie – v sucasnosti ponukaju vyrobcovia ionizatori s cistenim vody reverznou osmozou spolu.
   Poradili by ste mi aj spolahliveho vyrobcu?

  • dobry den viete mi poslať nejaký typ osmozy čo by ste odporučili? Ďakujem za odpoveď kutný

 3. tu píšu, že reverzná osmóza sa deje pri tlakoch 5-8MPa (http://cs.wikipedia.org/wiki/Reverzn%C3%AD_osm%C3%B3za) nemôže tam vznikať nebezpečie pre zdravie?

 4. Podla doktora Paul C.Bragga nepit ziadnu vodu okrem destilovanej.

  • Paul C. Bragg bol obchodník, ktorý pre zisk povedal a urobil všetko možné. Vyšlo najavo, že klamal o svojom doktorskom titule, o vedeckých výskumoch, o svojom pravom veku a taktiež o údajnej účasti na olympiáde a vrcholových športových výkonoch. Vydával sa za oveľa staršieho ako v skutočnosti bol, aby následne ľudí ohuroval ako mlado vyzerá a podporil tak predaje prednášok, kurzov a kníh o zdravej výžive. Zomrel na infarkt, čo jeho teórie o dokonale čistých cievach vďaka pitiu destilovanej vody značne spochybňuje.

   • Dakujem za informaciu.
    Helmut Wadmaker ,priekopnik zdrave vyzivy povazuje destilovanu vodu ties z ovocia.