Z čoho sú vyrobené filtre reverznej osmózy? Na akom princípe vlastne pracujú? Pozrite si z čoho sa skladá sedimentačný predfilter a uhlíkový filter reverznej osmózy.
Sedimentačný filter
Sedimentačný predfilter odstraňuje nečistoty, nánosy a sedimenty. Chráni tak hlavnú membránu reverznej osmózy pred mechanickým poškodením drobnými kamienkami, nečistotami a zaneseniu membrány jemným kalom.
Sedimentačné filtre sú v podstate veľmi jemné sito, no lisované sito by bolo príliš drahé na výrobu. Ako takéto jemné sito vyrobiť čo najlacnejšie? Použiť niečo ako plátno, veľmi hustú textíliu. Zároveň je však nutné aby filter odolával rôznym chemickým zlúčeninám, ktoré sa vo vode môžu nachádzať. Prírodný materiál by mohol degradovať pôsobením chlóru, rôznych kyselín a zásad, preto sa filtre vyrábajú z neutrálneho polypropylénu. Z polpropylénu sú vyrobené aj všetky nádoby, dózy a obaly pre potravinárske použitie. Jemná látka utkaná z polypropylénových vlákien je namotaná na valec v takej hustote, že ňou nepretečú častice väčšie než 10, 5 alebo 1 mikrometer. To je jedna tisícina milimetra – 0,001 mm. Väčšie častice sa vo vláknach jednoducho zamotajú a zachytia.
Kvalitnejšie filtre sú zložené z dvoch rôznych vrstiev, vonkajšia hrubá časť má zväčšenú kapacitou na zachytenie nečistôt a pod ňou je jemná časť, ktorá filtruje na požadovanú veľkosť častíc. Po pretečení niekoľkých tisíc litrov sa medzery medzi vláknami ucpú a voda bude filtrom pretekať len veľmi pomaly. Filter je následne nutné vymeniť, vypláchnuť ani očistiť už sa nedá.
Uhlíkový filter
Uhlíkový filter reverznej osmózy je určený hlavne na odstraňovanie chlóru, ktorý by mohol hlavnú membránu poškodiť. Okrem chlóru odstraňuje aj prchavé organické látky a zlúčeniny. Sám o sebe však nedokáže odstrániť soli, minerály a rozpustné anorganické zlúčeniny.
Konštrukcia jednorázového filtra je jednoduchá, aby sa zachovala čo najnižšia cena. Valec má vonkajší aj vnútorný obal z netkanej textílie a v strede je nalisované veľké množstvo drobných kúskov aktívneho uhlia. Miesto lisovaného uhlia sa predávajú za vyššiu cenu aj filtre s granulovaným aktívnym uhlím.
Ak sa filter nazýva Activated Carbon Block, drobné častice majú tvar šesťuholníka ako z včelieho plástu.
Dôležitosť výmeny uhlíkového filtra
Filter s aktívnym uhlím je dôležité meniť najneskôr raz za pol roka.Keď sa všetky voľné mikrootvory v aktívnom uhlí zaplnia, filter sa stáva nepoužiteľným a prakticky zbytočným. Chlór už nemá voľný priestor na zlučovanie sa s uhlíkom a môže sa tak dostať až k membráne a nenávratne ju poškodiť.
Rovnako je vhodné uhlíkový filter vymeniť po dlhodobom nepoužití reverznej osmózy. Najväčšou slabinou uhlíkového filtra sú organické látky, ktoré filtruje. Stačí pár týždňov osmózu nepoužiť, nepreplachovať a na aktívnom uhlí sa môže objaviť pleseň. To nie je chybou filtra, ani sa tomu nedá zabrániť. Záleží síce od kvality vstupnej vody, no v podstate všetky organické látky čo filter absorbuje, začnú bez pravidelného preplachovania plesnivieť.
Okrem reverznej osmózy je veľmi dobre opísaný mechanizmus účinku filtra s aktívnym uhlím. Má to význam aj pre medicínske účely – to že neabsorbuje minerálne látky (tie sú pre výživu dôležité), iba organické zlúčeniny. Bolo by zaujímavé vedieť, nakoľko absorbuje užitočné živiny a nakoľko škodliviny a aké. Ale to už nie je o reverznej osmóze.
Ďakujem