5 stupňová reverzná osmóza

Čo je reverzná osmóza?

V dnešnom znečistenom svete je stále väčším problémom prístup k naozaj čistej a kvalitnej vode. Reverzná osmóza nám poskytuje jednoduché a energeticky úsporné riešenie filtrácie vody. Či už čistú vodu potrebujete na pitie alebo na iné účely, reverzná osmóza je riešenie.

Nikdy by však neexistovala bez úžasných filtrov, ktoré dokáže dnešná technika vyrobiť. Pokusy s biologickým filtrovaním vody prebiehali už v 50-tych rokoch v Taliansku. Vtedy sa ako filter nepoužívala extrémne jemná plastová membrána ako dnes ale močový mechúr ošípaných. V 60-tych rokoch boli filtre veľmi drahé, nespoľahlivé a neefektívne. Vývoj poriadne popohnal kozmický program. Vo vesmíre potrebovali energeticky nenáročný spôsob čistenia vody a presne to, čo reverzná osmóza poskytuje. Dokáže vyrobiť pitnú vodu aj z moči alebo morskej vody. Recyklácia moči na pitnú vodu bolo presne to, čo vesmírny program potreboval.

Na akom princípe pracuje reverzná osmóza?

Reverzná osmóza využíva prírodný fyzikálny jav nazývaný osmóza, čo je selektívny prenos tekutín prebiehajúci v bunkách všetkých živých tvorov – aj ľudí. Vďaka osmóze sú bunky zásobované dôležitými minerálmi, soľami a opačným smerom sa vylučujú všetky nepotrebné a odpadové látky. Osmóza spočíva v prechodu častíc kvapaliny polopriepustnou membránou a bez nej by naše telá nemohli vstrebávať minerály a živiny ani vylučovať odpadové látky! Osmózu ako jav objavil Jacobus Henricus van Hoff. Reverzná osmóza je už len jednoduché otočenie tohto procesu.

Reverzná osmóza je v podstate veľmi jednoduchý proces inšpirovaný prírodou, využíva sa tak jemné plastové sito (filter, membrána), že cez jednotlivé otvory neprejde nič iné než molekula vody. Rozmer otvorov je 0,0001 mikrometra. Všetko väčšie ako molekuly vody je zadržané a cez filter sa nedostane. Membrána je neustále oplachovaná, takže všetko okrem dokonale čistej vody mieri rovno do odpadu. Reverzná osmóza má obrovskú výhodu v tom, že na svoju funkčnosť okrem tlaku vo vodovodom potrubí (prípadne z čerpadla) nepotrebuje vôbec nič! Žiadne teplo ani elektrickú energiu, stačí len tlak.

reverzná osmóza

Ilustračný obrázok znázorňuje filter reverznej osmózy. Do filtra vstupuje znečistená voda, za pôsobenia tlaku jednotlivé molekuly vody bez problémov filtrom prechádzajú, no všetko ostatné ako minerály, soli, dusičnany, baktérie, chemikálie zostávajú pred filtrom a sú odplavené do odpadu.