Trojstupňová reverzná osmóza so 75GPD membránou a príslušenstvom

Ako vymeniť filtre a dezinfikovať reverznú osmózu

Raz za pol roka je vhodné vymeniť predfiltre reverznej osmózy spolu s uhlíkovým filtrom. Prečítajte si návod, ako správne urobiť ich výmenu a čím účinne a lacno vydezinfikovať tlakovú nádobu.

Predfiltre môžu byť nazývané aj prvý a druhý stupeň filtrácie, väčšinou ide o 5 až 20 mikrónový sedimentačný filter, za ktorým nasleduje filter z aktívneho uhlia. V lacnejších jednotkách nasleduje priamo membrána reverznej osmózy, v drahších tretí stupeň filtrácie – 1 mikrónový sedimentačný filter. Životnosť filtrov je 6 až 12 mesiacov, prípadne 6 000 litrov vody (záleží od kvality vstupnej vody). Životnosť membrány je 2 až 5 rokov, prípadne 40 000 litrov vody.

Filter reverznej osmózy 5 mikrónov - používaný 6 mesiacov

Vzhľad prvého stupňa filtrácie reverznej osmózy po pol roku používania. Zachytáva hrdzu, piesok a hrubé nečistoty z vodovodného potrubia.

Každý stupeň filtrácie reverznej osmózy odstráni z vody nečistoty, ktoré predchádzajúci stupeň zachytiť nedokáže. Prvý stupeň zachytáva hrdzu, piesok a iné mechanické nečistoty. Druhý stupeň (uhlíkový filter) absorbuje z vody ťažké kovy, organické chemikálie a až 99% chlóru. Tretí stupeň je len na drahších jednotkách – 1 mikrónový sedimentačný filter, ktorý zachytí všetko, čo prešlo cez predchádzajúce dva stupne, aby predĺžil životnosť membrány.

5 mikrónový predfilter reverznej osmózy, porovnanie polročný vs nový

6 mesiacov používaný 5 mikrónový predfilter reverznej osmózy vľavo, úplne nový vpravo

Výmena filtrov a membrány reverznej osmózy:

 1. Zastavte prívod vody do reverznej osmózy.
 2. Otvorte výstupný kohútik, až pokiaľ voda neprestane vytekať – na uvoľnenie tlaku, kohútik potom opäť zatvorte.
 3. Výmena membrány (raz za 2 až 5 rokov) – odpojte prívod do membrány reverznej osmózy a odskrutkujte kryt, membrána má z jednej strany gumové tesnenie, preto môže ísť ťažko vytiahnuť. Ak plánujete membránu ešte niekedy použiť, dávajte pozor na poškodenie plastu pri použití klieští. Použitá membrána nesmie vyschnúť, aby sa neznehodnotila. Najvhodnejšie krátkodobé uchovanie je v sáčku v chladničke.
 4. Výmena predfiltrov (každých 6 až 12 mesiacov) – použite kľúč na povolenie zásobníkov, povoľuje sa potiahnutím v smere hodinových ručičiek. Po výmene stačí zásobníky zaskrutkovať ručne a následne len jemne dotiahnuť kľúčom, proti smeru hodinových ručičiek, nie viac než jednu osminu otáčky.
 5. Otvorte prívody vody do reverznej osmózy.
 6. Otvorte výstupný kohútik a nechajte vodu tiecť minimálne 10-15 minút, vodu vylejte.

Video návod na výmenu filtrov a dezinfekciu špeciálnym prípravkom:

Dezinfekcia reverznej osmózy:

Reverznú osmózu je vhodné vydezinfikovať pri každej druhej výmene filtrov, hlavne ak máte do systému zapojený zásobník na vodu. Na dezinfekciu môžete použiť špeciálny práškový prípravok určený na dezinfekciu reverznej osmózy, prípadne 40% alkohol (etanol, lieh) alebo dezinfekčné prípravky na báze chlóru – Savo, Dan Klorix. Dezinfekciu liehom po dobu 1 a pol hodiny používajú aj pre reverzné osmózy používané v laboratóriách.

 1. Zastavte prívod vody do reverznej osmózy. Pokiaľ máte čokoľvek pripojené na výstup reverznej osmózy, je nutné zariadenie počas dezinfekcie odpojiť!
 2. Na uvoľnenie tlaku otvorte výstupný kohútik. Nechajte otvorený, až pokiaľ voda neprestane vytekať.. Kohútik potom opäť zatvorte.
 3. Vyberte membránu, odpojte prívod do membrány reverznej osmózy a odskrutkujte kryt, membrána má z jednej strany gumové tesnenie, preto môže ísť ťažko vytiahnuť. Dávajte pozor na poškodenie plastu pri použití klieští. Na zásobník bez membrány upevnite späť kryt a pripojte prívodnú hadičku.
 4. Vyberte filtre – použite kľúč na povolenie zásobníkov, povoľuje sa potiahnutím v smere hodinových ručičiek. Staré filtre vyberte a miesto prvého sedimentačného filtra nasypte do zásobníka dezinfekčný prípravok, prípadne nalejte pol šálky, cca 150ml, 40% alkoholu alebo Sava.
 5. Otvorte z časti prívody vody do reverznej osmózy, stačí na menej než polovicu.
 6. Otvorte výstupný kohútik a hneď, ako začne voda vytekať tak kohútik zatvorte.
 7. Zastavte prívod vody do reverznej osmózy a celý systém nechajte uzatvorený s dezinfekčným prípravkom v zásobníku. Prípravok nechajte pôsobiť aspoň 30 minút.
 8. Po pol hodine otvorte kohútik a nechajte vodu naplno odtekať aspoň 20 minút. Zásobník by sa mal aspoň 2 – 3 krát vyprázdniť a znovu naplniť, aby sa vypláchla dezinfekcia.
 9. Zastavte prívod vody do reverznej osmózy.
 10. Na uvoľnenie tlaku otvorte výstupný kohútik, až pokiaľ voda neprestane vytekať. Kohútik potom opäť zatvorte.
 11. Vložte membránu – dbajte, aby gumové tesnenie bolo presne tak, ako keď ste membránu vyberali. Na zásobník membrány upevnite kryt a pripojte prívodnú hadičku.
 12. Vložte filtre – po výmene stačí zásobníky zaskrutkovať ručne a následne len jemne dotiahnuť kľúčom, proti smeru hodinových ručičiek, nie viac než jednu osminu otáčky.
 13. Otvorte prívody vody do reverznej osmózy.
 14. Otvorte výstupný kohútik a nechajte vodu tiecť minimálne 10-15 minút, vodu vylejte.

2 komentárov na Ako vymeniť filtre a dezinfikovať reverznú osmózu

 1. Dobrý deň,

  chcel by som sa poradiť ohľadom filtrácie vody. Mám filtračné zariadenie už viacero rokov, menil som si teraz filtre a merač mi stále ukazuje vysokú vodivosť akoby voda ani cez filtráciu neprešla ( vyše 200). Filtračné zariadenie bolo dlhšiu dobu nepoužívaní, ale v nádobe s membránou bola stále voda. Všetky filtre som menil okrem membrány, tú som iba vyťahoval na čas kedy som dezinfikoval zariadenie. Viete mi poradiť v čom by mohol byť problém, keď daná osmóza ani nie je nejak stará ( tá predtým žila asi dvojnásobne oproti tejto, takže si myslím, že by nemala byť zlá)? Ako som ju tam dal tak tá gumička sa mi na niektorých miestach zdala , že úplne netesní, ale neviem povedať či to bolo aj predtým a skutočne ani neviem či to môže mať nejaký vplyv. Zariadenie som dezinfikoval prípravkom na báze peroxida vodíka. Ďakujem veľmi pekne vopred za odpoveď

 2. Dobrý deň,máme uvedené zariadenie ,platíme ročne 80 eur za výmenu filtrov.Vedel by som ich vymeniť aj sám ,len neviem kde ich kúpiť a aké .Ďakujem za prípadné informácie.
  S pozdravom
  Plevza Josef